NAŠE OBLIČKY - filtračný systém tela
Zdravý človek má dve obličky. Tieto orgány vyzerajú ako veľké fazule a sú umiestnené vpravo a vľavo od chrbtice približne na úrovni najnižších rebier. V závislosti od veľkosti tela môžu byť obličky 9 až 12 cm dlhé, 4 až 6 cm vysoké a 3 až 5 cm široké. Každá oblička váži medzi 135 a 150 g.
Z čoho sa naše obličky skladajú?
Obe obličky sú obklopené takzvaným obličkovým puzdrom – obalom z tuku a spojivového tkaniva, ktorý obličky chráni a drží na svojom mieste. Pod ním sa nachádza obličková kôra, ktorá obsahuje asi 1 až 1,3 milióna obličkových teliesok. Telieska premieňajú krv na moč tým, že z krvi filtrujú toxíny a odpad. Vnútri sa nachádza obličková dreň s trubičkami, ktoré privádzajú moč do obličkovej panvičky. Odtiaľ sa moč dostáva do močovodu a ďalej do močového mechúra. Pretože naše obličky krv filtrujú, denne nimi pretečie neuveriteľných 1 800 litrov krvi.
Čo sa deje v našich obličkách?
Obličky fungujú podobne ako plynové masky. Z našej krvi neustále filtrujú odpadové látky, ako je močovina (odpadový produkt pri štiepení bielkovín), organizmom nevyužité lieky alebo toxíny. To všetko z nášho tela vylučujú močom.
Ale nielen to: obličky sú tiež zodpovedné za rovnováhu tekutín a solí, a tým pôsobia na krvný tlak. Produkciu moču prispôsobujú množstvo vody, ktoré človek vypije. A podľa potreby túto vodu buď vylučujú, alebo zadržiavajú v tele – a tým vyrovnávajú rozdiely vo vodnej bilancii. Ak obličky vodu zadržiavajú, dostáva sa do ciev, čím sa zväčšuje objem krvi – a krvný tlak stúpa. Pokiaľ ale obličky vodu vylučujú, množstvo krvi sa znižuje a krvný tlak klesá.
Obličky navyše regulujú aj acidobázickú rovnováhu – starajú sa o to, aby krv nebola príliš kyslá, ani príliš zásaditá.
Obličky tiež produkujú dôležité bielkoviny a hormóny:
- renín: enzým, ktorý hrá významnú úlohu v hormonálnej regulácii krvného tlaku
- erytropoetín: hormón, ktorý stimuluje tvorbu erytrocytov, čiže červených krviniek
- kalcitriol: forma vitamínu D3, aktivovaného obličkovými enzýmami, ktorá okrem iného reguluje aj množstvo vápnika v tele.
Obličky plnia v našom tele skutočne mnoho dôležitých úloh. Doktori používajú na hodnotenie funkcie obličiek ukazovateľ „glomerulárnej filtrácie“ (GFR). GFR znamená objem krvnej plazmy prefiltrovaný obličkovými telieskami za jednotku času. Určuje sa z množstva kreatinínu v krvi a následného výpočtu filtračného výkonu s prihliadnutím na vek a pohlavie pacienta.
Obličkovou chorobou trpí 1 z 10 obyvateľov Slovenska.
Riziko chorobnosti zvyšujú:
- diabetes
- vysoký krvný tlak (za arteriálnu hypertenziu považujeme opakované zvýšenie krvného tlaku nad 140/90 mmHg, zistené aspoň v dvoch z troch meraní krvného tlaku)
- obezita
- fajčenie
- kardiovaskulárne ochorenie
- rodinná anamnéza
- vek 60+
- rasa a etnikum
*Za arteriálnu hypertenziu považujeme opakované zvýšenie krvného tlaku nad 140/90 mmHg, zistené aspoň v dvoch z troch meraní krvného tlaku.
Nechajte si skontrolovať obličky, ak máte jeden alebo viac týchto rizikových faktorov:
Cukrovka – Vysoký tlak – Obezita – Ochorenie obličiek v rodine