Menu Zavřeno

8 TIPOV PRE ZDRAVÉ OBLIČKY

Choroby obličiek sú tichí zabijaci, ktorí môžu zásadne ovplyvniť kvalitu vášho života. Riziko vzniku ochorenia môžete znížiť niekoľkými spôsobmi.

Čo môžete urobiť pre svoje obličky?

Udržujte sa v kondícii, buďte aktívni

Pravidelný pohyb vám pomôže udržiavať si ideálnu telesnú hmotnosť, znížiť krvný tlak a tak aj riziko chronickej choroby obličiek.

Jedzte zdravo

Vyvážená zdravá strava vám pomáha udržiavať si správnu telesnú hmotnosť, znížiť krvný tlak, predchádzať cukrovke, srdcovým ochoreniam a ďalším chorobám, ktoré môžu spôsobiť chronické ochorenie obličiek.

Soľte menej

Doporučené množstvo soli je 5-6 gramov (približne jedna čajová lyžička) denne. Nezabúdajte však, že soľ už obsahuje množstvo potravín, hlavne tých konzervovaných a umelo dochucovaných. Ak chcete znížiť príjem soli, nejedzte v reštauráciách a jedlá z polotovarov, údeniny či slané krekry.

Kontrolujte hladinu cukru v krvi

Približne polovica ľudí, ktorí trpia cukrovkou, o svojej chorobe vôbec nevie. Preto je dôležité merať hladinu cukru v krvi pri pravidelnej kontrole u doktora, hlavne pre ľudí v strednom veku a starších. K poškodeniu obličiek dochádza takmer u polovici ľudí s cukrovkou. Tomu sa však dá predísť skorou liečbou. Preto si pravidelne kontrolujte funkciu obličiek pomocou testov krvi a moču.

Kontrolujte svoj krvný tlak

Asi polovica ľudí, ktorí majú vysoký krvný tlak, o tom nevie. Preto je dôležité merať krvný tlak pri pravidelnej kontrole u doktora, hlavne pre ľudí v strednom veku a starších. Vysoký krvný tlak môže poškodiť vaše obličky. Hlavne, ak je spojený s ďalšími rizikovými faktormi, ako je cukrovka, vysoká hladina cholesterolu či srdcovo-cievne ochorenie. Preto si pravidelne kontrolujte krvný tlak.
Normálny krvný tlak u dospelých je 120/80. Vysoký tlak (hypertenzia) nastáva, ak je pri meraní v dvoch rôznych dňoch systolický krvný tlak vyšší ako 140 mmHg alebo diastolický krvný tlak vyšší ako 90 mmHg.
Ak máte vysoký krvný tlak dlhodobo, poraďte sa so svojim praktickým doktorom a preberte s ním rizika, úpravu životného štýlu a možnosti liečby.

Pite primerane

Správna úroveň príjmu vody závisí na mnohých faktoroch – hlavne na fyzickej aktivite, teplote vzduchu, zdravotnom stave, prípadne tehotenstve a kojení. Obvykle je to približne 2 litre denne pre zdravého dospelého človeka.
Nezabudnite, že určité množstvo vody obsahuje aj väčšina potravín. Pri zvýšenej teplote je treba piť určite viac. Príjem tekutín môže byť potrebné upraviť pri ochorení obličiek, srdca alebo pečene. O vhodnom príjme vody pre váš zdravotný stav sa poraďte so svojím lekárom.

Nefajčite

Fajčenie spomaľuje prietok krvi obličkami. To môže znížiť ich schopnosť normálne fungovať. Zároveň fajčenie zvyšuje skoro o 50% aj riziko vzniku rakoviny obličiek.

Neužívajte pravidelne lieky proti bolesti a zápalu

Aj bežné voľnopredajné lieky proti bolesti, ako napríklad ibuprofen, vám pri pravidelnom alebo nadmernom užívaní môžu poškodiť obličky.
Ak máte choré obličky, môže vám ich ešte viac poškodiť aj niekoľko málo tabletiek. Ak si nie ste istí, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Nechajte si skontrolovať obličky, ak máte jeden alebo viac týchto rizikových faktorov:

Cukrovka – Vysoký tlak – Obezita – Ochorenie obličiek v rodine